Nauki Przyrodnicze Online

Nauki Przyrodnicze Online

Koniec roku i początek nowego, to często czas relaksu i odpoczynku – ale nie u nas!
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że razem z Fundacją PZU uruchomiliśmy nowy projekt pod tytułem Nauki Przyrodnicze Online.
W ramach projektu przygotowaliśmy 10 konspektów lekcji wraz z materiałami wideo dotyczącymi różnych dziedzin nauk przyrodniczych.
Naszym celem jest przekazanie nauczycielom i rodzicom dodatkowych narzędzi i inspiracji do prowadzenia ciekawych i angażujących zajęć w szkole i w domu dla dzieci w wieku szkolnym – zwłaszcza w czasach kiedy wielu z nas zmaga się z nauczaniem w trybie hybrydowym.
Projekt Nauki Przyrodnicze Online jest finansowany ze środków Fundacji PZU.

 

Lekcja 1: Wyposażenie i sprzęt w laboratorium

Dzisiaj udamy się na wycieczkę do Katedry Mikrobiologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, gdzie pokażemy Wam laboratorium i jakie sprzęty i wyposażenie możemy tam znaleźć. Omówimy ich działanie, oraz czym się różnią podstawowe akcesoria takie jak szkło laboratoryjne czy probówki oraz nauczymy się obsługi pipety automatycznej.
Dla nauczycieli i rodziców załączamy również konspekt, który może być pomocny przy omawianiu tematu z uczniami i dziećmi.

Lekcja 2: DNA Tajemnica Życia

Znamy alfabet, liczby ale czy wiemy jakimi umownymi znakami jest zapisane życie? Poznanie struktury DNA było ogromnym przełomem w świecie nauki i narodzinami genetyki, którą znamy dziś. Zapraszamy na warsztat przyrodniczy, który zapozna Was z interesującym światem genetyki, kodu genetycznego oraz podstawowych praw dziedziczenia np. koloru oczu.
Dla nauczycieli i rodziców załączamy również konspekt, który może być pomocny przy omawianiu tematu z uczniami i dziećmi.

Lekcja 3: Izolacja DNA z banana

Praca w laboratorium to fantastyczna sprawa! Niektóre z laboratoryjnych doświadczeń można łatwo wykonać w domowej kuchni. I to właśnie w kuchni podczas naszego warsztatu wyizolujemy DNA z banana oraz poznamy elektroforezę poziomą (czyli elektroforezę DNA). Zapraszamy na kolejne spotkanie z genetyką!
Dla nauczycieli i rodziców załączamy również konspekt, który może być pomocny przy omawianiu tematu z uczniami i dziećmi.

Lekcja 4: Genetyczne puzzle

Genetyczne puzzle to fascynująca opowieść o tym jak są produkowane białka w naszych komórkach i jaką rolę odgrywają w tym wszystkim DNA i RNA? Wszelkie zawiłości biosyntezy białka rozjaśnia pokaz budowania z klocków cząsteczki insuliny, która jest ważna kiedy mowa o trawieniu cukierków.
Dla nauczycieli i rodziców załączamy również konspekt, który może być pomocny przy omawianiu tematu z uczniami i dziećmi (link w opisie filmu na YouTube).

Lekcja 5: Biotechnologia lodówki

Biotechnologia żywności to nowy wymiar wykorzystania mikrobiologii żywności na skalę przemysłową. Wydawałoby się, że lodówka tylko chłodzi żywność, a tymczasem jest skarbcem artykułów spożywczych które zostały wyprodukowane przez mikroorganizmy. W tym mikroświecie poznamy i zaobserwujemy pod mikroskopem pożyteczne i pracowite bakterie, drożdże a nawet pleśnie. Dowiemy się skąd jak się bezpiecznie odżywiać i dlaczego trzeba unikać zepsutego jedzenia?

Lekcja 6: Pączkować jak drożdże

Każdy z nas słyszał o cieście drożdżowym, że wysoko rośnie i lubi ciepło. Ale czy zastanawialiście się co to są drożdże? To mikroorganizmy, które potrafią nie tylko zapewnić nam pyszne wypieki ale odgrywają istotną rolę w ochronie środowiska. O tym co to są drożdże, jak się rozmnażają, jak je wszystkie policzyć i co ważnego potrafią zrobić dla środowiska dowiecie się już dziś.

Lekcja 7: Mikroorganizmy – probiotyki a patogeny

Dlaczego nie mogę zobaczyć bakterii gołym okiem? Co wiąże mikroorganizmy z zapachem ziemi? Czy wszystkie mikroorganizmy są złe? Podczas dzisiejszych zajęć znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania z zakresu „zarazków” i ich obecności w codziennym życiu. Będziemy obserwować i nazywać pleśnie, drożdże, bakterie i promieniowce. Poznamy metody prowadzenia hodowli komórkowych na skosach i płytkach i przekonamy się ile mikroorganizmów towarzyszy nam dookoła nas.

Lekcja 8: Antygen vs Przeciwciało – czyli starcie tytanów

Układ immunologiczny działa 24 godziny na dobę, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy ile pracy mają komórki układu immunologicznego podczas naszych codziennych aktywności. Alergia, szczepionka – to tylko pozornie różne tematy. Nasz organizm codziennie zmaga się z mnóstwem pytań: czy ser który zjadam to coś swojego? A może obcego? Dlaczego jedni są uczuleni na pyłki albo mleko a inni nie? Jak to się dzieje, że chorujemy? Co to jest odporność? Poznamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących prawdziwego starcia tytanów – w roli czarnego charakteru wystąpi Antygen a o zdrowie naszego organizmu będzie walczyć niezłomna armia Przeciwciał.

Lekcja 9: Czerwona jak cegła i musisz ją mieć – czyli krew

Czerwona jak cegła i musisz ją mieć – czyli krew to warsztat przyrodniczy w którym dowiecie się po co nam krew, jakie pełni funkcje i czy zawsze jest czerwona? Zastanowimy się czy krew to same czerwone i białe krwinki czy znacznie więcej różnych składników? Zobaczycie jak wygląda technika wykonywania rozmazu krwi na potrzeby badania, które znamy z nazwy ‚morfologia’ a mikroskop pomoże nam porównać komórki krwi u zwierząt i ludzi.

Lekcja 10: Siła odśrodkowa wirówki a składniki krwi

Czy mieszając wodę z mąką zastanawialiście się kiedyś jak w łatwy sposób można rozdzielić składniki mieszaniny? Czy kręcąc się na karuzeli zauważyliście, że ma się zupełnie inne wrażenia niż huśtając się na huśtawce? Siła odśrodkowa, którą znamy z karuzeli pozwala nam rozdzielić nie tylko mieszaninę wody z mąką ale również składniki krwi czyli białe i czerwone krwinki! Poznajmy wirówkę laboratoryjną, której tajemnica działania to właśnie działanie siły odśrodkowej.